Ostrov her - Společenské deskové hry a Funko
Výbušní mimoni
 Bezpečné platby online
GoPayVisa
MasterCardMaestro
 Dopravu zajišťuje
PPLZásilkovna.czČeská poštaPřátelský e-shop
 Novinky
TLAMA games (novinky)

Poslední rozšíření ke hře Architekti Západního království s názvem Majestátní Monumenty doplňuje sběratelská krabice s insertem a hrací neoprenová podložka. zobrazit více...


Albi (novinky)

Tainted Grail - Pád Avalonu kooperativní hra z prostředí artušovské mytologie, s propracovaným příběhem dostala nová rozšíření: Věky minulé a budoucí obsahuje a Ozvěny minulosti. zobrazit více...


Kingdom Rush - Trhlina v časeKingdom Rush - Trhlina v čase

Kingdom Rush: Trhlina v čase je desková hra na motivy populární videohry. Ve hře naleznete epickou kampaň o 10 scénářích se vzrůstající obtížností a herní mód Portálová bouře s náhodně generovanými nepřáteli pro ještě větší znovuhratelnost. zobrazit více...

Nová hra z úžasného světa Dixitu.
  • Jmenovka Instagram Ostrovher
    InstagramNaskenujte QR jmenovku a sledujte ostrovher na Instagramu.

Museum

Museum
  • Museum
  • Museum
  • Museum
(obrázky jsou ilustračního charakteru)
ID produktu
1018155
Výrobce
Holy Grail Games
Doporučený minimální věk
12
Minimální počet hráčů
2
Maximální počet hráčů
4
Herní doba (min.)
45
Jazyková verze 
anglická
1 349,- KčCena s DPH
nedostupné
(recyklační poplatek je započítán v ceně)    
Hra je v originálním cizojazyčném vydání (neobsahuje česká pravidla) a je určena pro hráče ovládající potřebné jazykové znalosti, nebo sběratele.

It’s the turn of the 20th century, the golden age of museums. As interest in and accessibility of museums grew exponentially, many institutions underwent an intense period of expansion on both an intellectual and physical level, searching to grow their collections for profit and science.

You play as a curator of one such museum and it’s your job to build the biggest, most coherent collection that you can in this game of collection and bartering featuring over 300 individual illustrations by Vincent Dutrait and authentic architectural facts. But it’s no simple task!

Each player in Museum has a small collection of relics to get them started, after which, they will have to send explorers around the world to uncover others. These relics each have a value which is either the cost to add them to your museum, or how much they contribute towards adding other relics to your museum. “Spent” Relics are added to your reserve. You can withdraw them from it by exchanging them for an equal number of items; however, your opponents also has access to your reserve!

During the game you will be required to assemble different collections. These can be from different categories (war, agriculture, architecture, etc) or periods (Ancient Egypt, Rome, Aztec, etc). Patron cards will give you bonus cards for amassing certain collections. Explorer cards will allow you to hire famous archeologists to confer bonuses to your museum and event cards will provide you with some game changing circumstances that you’ll have to work around, based on historical events!

All these different elements make compiling your collection an interesting and sometimes tricky experience! At the end of the game points are scored based on collections and their value and the player with the most points wins!

Solo play unlocked as a Kickstarter exclusive.

(vyhrazujeme si právo měnit tyto popisy a specifikace bez předchozího upozornění)